Bene Merito dla prof. Piotra Bielińskiego i Alego Al-Youha, Sekretarza Generalnego Rady ds. Kultury, Sztuki i Literatury.

W kuwejckim Muzeum Narodowym odbyła się uroczystość z okazji 10. rocznicy polsko-kuwejckiej współpracy w dziedzinie archeologii.
Podczas uroczystości, Ambasador RP w Kuwejcie wręczył odznaki Bene Merito, przyznane przez Ministra Spraw Zagranicznych RP, Witolda Waszczykowskiego kierownikowi polskich wykopalisk w Kuwejcie – prof. Piotrowi Bielińskiemu oraz Sekretarzowi Generalnemu Rady ds. Kultury, Sztuki i Literatury – Alemu Al-Youha. Rada – odpowiednik Ministerstwa Kultury – jest głównym partnerem polskich naukowców, od dziesięciu lat wspierającym i finansującym polską archeologię w Kuwejcie.
W głównym hallu muzeum otwarta została wystawa fotograficzna ukazująca prace polskich specjalistów na kuwejckich wykopaliskach.
Kuwejt jest pierwszym z krajów Zatoki, w którym rozpoczęli działalność polscy archeolodzy. Centrum polskich badań stanowi rejon Al-Subiyah, gdzie polscy naukowcy eksplorują jedną z najstarszych, prehistorycznych osad w rejonie Zatoki oraz wyspa Fajlaka.
Równolegle z działaniami w Kuwejcie, Polacy rozpoczęli prace badawcze w Arabii Saudyjskiej i planują rozszerzenie swej aktywności także na Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman.
2025-06-09 11:45:52
Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej chce przyciągnąć na widownię coraz młodsze pokolenia, stąd też pomysł na współpracę ze studentami i doktorantami warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego. Owocem jest spektakl „Prawdziwa historia Czarodziejskiego fletu” – nowa interpretacja mozartowskiego arcydzieła. Alicja Węgorzewska zapewnia, że ten tytuł na stałe zagości w repertuarze WOK-u.